Finančná pomoc dostupná v auguste 2023. Čítajte viac Slovenské mestá pomáhajú ľuďom z Ukrajiny. Čítajte viac Príspevok za ubytovanie cudzinca do 31. decembra 2023. Čítajte viac

Doprava. Ako cestovať po Slovensku autom, autobusom a vlakom?

Slovak Help a cestovanie zadarmo.
Train
Foto: Timur Shakerzianov / Unsplash

{{Contents}}

Cestovanie autom

Váš vodičský preukaz vydaný na Ukrajine bude platný aj na Slovensku a vo všetkých štátoch Európskej únie.

Platnosť vodičského preukazu

Vodičský preukaz môžete používať až do skončenia doby vášho legálneho pobytu na Slovensku / EÚ. Platnosť potrvá aj v prípade, ak máte na preukaze napísaný skorší dátum konca platnosti. Platnosť potrvá nasledovne:

Do skončenia platnosti vašich víz,

alebo

Do skončenia platnosti vášho dočasného útočiska, azylu, alebo prechodného pobytu.

V prípade straty alebo potreby vystaviť nový vodičský preukaz, navštívte oddelenie vodičských preukazov polície v mieste vášho pobytu, alebo kontaktujte veľvyslanectvo Ukrajiny. Adresu a telefónne čísla nájdete v článku Užitočné kontakty.

Typy ciest

Väčšina ciest na Slovensku je pre používateľov automobilov do hmotnosti 3,5t bezplatná.

 • Bezplatné cesty – Cesty 1., 2. a 3. triedy. Ide o hlavné a vedľajšie cesty, ktoré spájajú obce a mestá. Max. rýchlosť do 90 km/h.
 • Spoplatnené cesty – Diaľnice a rýchlostné cesty. Tieto cesty obchádzajú obývané oblasti a zvyčajne majú v jednom smere viac jazdných pruhov. Max. rýchlosť do 130 km/h. Pozrite si mapu spoplatnených úsekov ciest (1.20 MB pdf).

Toll roads map
Foto: ndsas.sk

Čo sú autá do hmotnosti 3,5t?

Ide o osobné automobily, SUV a malé úžitkové vozidlá.

Cars weight

Mám auto registrované na Ukrajine

Ak prichádzate osobným autom do hmotnosti 3,5t s ukrajinskou registračnou značkou, potom môžete bezplatne používať všetky typy ciest, vrátane diaľnic a rýchlostných ciest. Ide o výnimku, ktorú držiteľom ukrajinských automobilov udelila slovenská vláda.

Nemusíte sa nikde registrovať. Po všetkých cestách môžete bezplatne jazdiť okamžite po príchode na Slovensko.

Mám auto registrované v inej krajine

Ak prichádzate autom s registračným číslom vydaným v inej krajine a máte záujem využiť aj spoplatnené diaľnice, uhraďte diaľničný poplatok na hraničnom priechode, alebo online na E-známka.

Zelená karta, medzinárodné poistenie auta

Na to, aby vám bol vstup na územie Slovenskej republiky povolený, musíte mať automobil medzinárodne poistený.

Medzinárodná automobilová poisťovacia karta, tiež nazývaná “zelená karta”, je jediným medzinárodne uznávaným dokladom o tom, že máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie konkrétneho vozidla.

So zelenou kartou môžete cestovať do všetkých krajín Európskej únie.

Získať zelenú kartu platnú pre územie Slovenska / EÚ môžete nasledovne:

 • Zakúpením poistenia automobilu online v ukrajinskej alebo slovenskej poisťovni ešte pred prechodom hranice. Zelená karta vám bude zaslaná elektronicky v PDF formáte.
 • Zakúpením poistenia priamo na slovenskej strane štátnej hranice.

Zimné pneumatiky

Pripomíname, že v období od 15. novembra do 31. marca, keď je na cestách sneh, alebo poľadovica, musíte mať na vozidle zimné pneumatiky. Zimné pneumatiky zabezpečujú lepšiu stabilitu vozidla na klzkých a zasnežených cestách.

Slovak Help – Bezplatná verejná doprava pre občanov Ukrajiny

Na Slovensku môžete cestovať prímestskými autobusmi a vlakmi zadarmo s lístkom “Slovak help”. Ten získate len ak ste za posledných 30 dní neprekročili hranicu na Slovensko.

Na hraničnom priechode oslovte pracovníkov slovenskej hraničnej polície so žiadosťou o vydanie bezplatného lístka Slovak help.

Slovak Help
Lístok Slovak Help.

Slovak help je platný na celom území Slovenska a vďaka nemu môžete cestovať prímestskými autobusmi a vlakmi na vybraných dopravných spojeniach a u vybraných dopravcov v deň prekročenia hranice a nasledujúce 4 dni.

Cestovanie vlakmi

Železnica spája väčšinu slovenských miest.

Železničné stanice najbližšie k hranici s Ukrajinou sa nachádzajú v mestách Michalovce, Snina a Čierna nad Tisou.

Na Slovensku pôsobia tri dopravné spoločnosti.

 • Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK)
 • Regio Jet (RJ)
 • Leo Express (LE)

Cestovné poriadky všetkých vlakových dopravcov nájdete na Cestovné poriadky.

Lístky na vlaky Regio Jet (RJ) a Leo Express (LE) kúpite iba na ich internetových stránkach, alebo v označených predajniach na veľkých železničných staniciach.

Vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK)

Lístky na vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) kúpite na železničných staniciach, alebo online na ZSSK.sk.

Ak nastupujete na vlak na zastávke, kde nie je pokladňa, lístok kúpite u sprievodcu vo vlaku. Na osobné vlaky ani rýchliky nepotrebujete rezervovať miesto. Na vlaky typu IC, EC a EN musíte za malý poplatok rezervovať aj miesto.

Vlaky Regio Jet (RJ) a Leo Express (LE)

Lístky na vlaky Regio Jet (RJ) a Leo Express (LE) kúpite iba online na ich webových stránkach. Všetky vlaky sú povinne miestenkové. Lístok na vlak je zároveň rezerváciou miesta.

Cestujem s lístkom Slovak Help

Ak ste získali lístok “Slovak Help” môžete zadarmo cestovať vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) v týchto typoch vlakov:

 • Osobné vlaky
 • Rýchliky, 2. trieda

V pokladnici na železničnej stanici ukážte lístok “Slovak Help” a vypýtajte si lístok do miesta kam cestujete. Z podkladne vám bezplatne vydajú cestovný lístok na konkrétnu jazdu.

Doplnkové služby ako sú miestenka, lôžko a ležadlo získate iba za poplatok.

Bezplatné cestovanie nemôžete uplatniť na žiadny z expresných vlakov IC, EC a EN. Tieto sú plne spoplatnené.

Dopravcovia Regio Jet (RJ) ani Leo Express (LE) nie sú do systému “Slovak Help” zapojení a lístky na ich vlaky dostanete za bežnú cenu.

Cestovanie autobusmi

Autobusové linky pokrývajú spojenie všetkých miest a obcí.

Na Slovensku pôsobia viaceré dopravné spoločnosti. Tie zabezpečujú dva typy dopravných spojení.

 • Prímestské autobusy – linky spájajúce okolie s okresnými mestami.
 • Diaľkové autobusy – linky spájajúce veľké mestá.

Cestovné poriadky, ceny autobusových lístkov a umiestnenie zastávok nájdete na Cestovné poriadky.

Cestovné lístky na prímestské autobusy kúpite u vodiča pri nastupovaní do autobusu. Ak je to možné, plaťte drobnými aby ste vodičovi zjednodušili manipuláciu s peniazmi.

Spôsob nákupu cestovného lístka na diaľkové spoje závisí od dopravnej spoločnosti. Vopred si overte, či môžete lístok kúpiť online. Napríklad spoločnosti FlixBus, Regio Jet a Leo Express predávajú lístky na svoje diaľkové autobusy iba na internete.

Cestujem s lístkom Slovak Help

Ak ste získali lístok “Slovak Help” môžete zadarmo cestovať na všetkých prímestských autobusových linkách na území Slovenska.

Diaľkové linky sú väčšinou plne spoplatnené, pokiaľ dopravca neuvádza inak.

Pri nastupovaní do autobusu ukážte vodičovi lístok “Slovak Help” a vypýtajte si lístok do miesta kam cestujete. Vodič vám bezplatne vydá cestovný lístok na konkrétnu jazdu.

Externé zdroje

Share on telegram
Share on facebook
Share on email