Finančná pomoc dostupná v auguste 2023. Čítajte viac Slovenské mestá pomáhajú ľuďom z Ukrajiny. Čítajte viac Príspevok za ubytovanie cudzinca do 31. decembra 2023. Čítajte viac

Peniaze a bankové služby. Zámena ukrajinských hrivien za eurá a zvýhodnené služby bánk.

Zriadenie bankového účtu je jednoduché.
Money
Foto: photoschmidt / Adobe Stock

{{Contents}}

Banky na Slovensku

Tieto banky ponúkajú zriadenie osobného účtu a vydanie platobnej karty.

Slovenská sporiteľňa (SLSP)
Tatra banka (TB)
Všeobecná úverová banka (VÚB)
Československá obchodná banka (ČSOB)
Prima banka Slovensko
Poštová banka (PB)
mBank
365.bank
Fio banka
UniCredit Bank Slovakia
Raiffeisen BANK

V súčasnosti nie je možné v zmenárňach ani bankách zameniť ukrajinské hrivny (UAH) za eurá (EUR) z dôvodu nariadenia Národnej banky Ukrajiny.

Výber peňazí z bankomatov

Platby kartou a výbery z bankomatov na Slovensku fungujú v plnom rozsahu aj pre klientov s účtami vedenými v ukrajinských bankách v hrivnách (UAH).

Z bankomatov môžete vybrať eurá (EUR) použitím medzinárodnej platobnej karty (VISA, MasterCard, Maestro, Diners Club, atď).

Bankomaty nájdete vo všetkých mestách a na hraničných priechodoch Vyšné Nemecké (Tatra banka) a Čierna nad Tisou (Prima banka, Slovenská sporiteľňa).

Poslanie peňazí do Ukrajiny

Služby WISE a Western Union umožňujú poslať peniaze z Európy do Ukrajiny. Maximálna suma, ktorú môžete poslať je 399.999 UAH mesačne. Vzhľadom na uvalené sankcie nie je možné poslať peniaze na Krym, Luhansk a Donetsk.

Zvýhodnené bankové služby

Slovenská sporiteľna ponúka občanom Ukrajiny účet na rok zadarmo vrátane platobnej karty. V rámci služby budete mať zadarmo vklady na účet, výbery z bankomatov na Slovensku a v zahraničí ako aj poslanie peňazí do Ukrajiny.

Tatra banka ponúka zrýchlený a zjednodušený proces otvorenia účtu. Účet budete mať zadarmo do 31. decembra 2023. V rámci služby budete mať zadarmo vklady na účet, výbery z bankomatov na Slovensku a v zahraničí.

VÚB banka ponúka občanom Ukrajiny osobný účet so 100% zľavou z mesačného poplatku za vedenie po dobu 24 mesiacov vedený v EUR alebo USD. Rovnako, so 100% zľavou z mesačného poplatku, môžete využiť aj služby bezpečnostných schránok po dobu 12 mesiacov. V rámci služby budete mať zadarmo vklady na účet a posielanie peňazí do Ukrajiny.

Čo budete potrebovať

Bezplatný účet si môžete zriadiť v ktorejkoľvek pobočke Slovenskej sporiteľne alebo Tatra banky.

Budete potrebovať doklad totožnosti (medzinárodný pas, občiansky preukaz z Ukrajiny, alebo iný cestovný doklad) a povolenie na pobyt (dočasné útočisko, prechodný pobyt, azyl, alebo vízum), alebo doklad o prechode hraníc (pečiatka v pase s dátumom vstupu na územie SR).

Share on telegram
Share on facebook
Share on email