Pri nástupe do zamestnania bude zamestnávateľ požadovať vaše osobné údaje ako sú adresa bydliska, číslo občianskeho preukazu, alebo číslo pasu.
Zamestnávateľ môže nahliadnuť do vašich osobných dokladov a vyhotoviť si ich kópiu, aby si overil vašu identitu a doplnil vaše údaje do pracovnej zmluvy. Nesmie však doklad vašej totožnosti zobrať.
Nikdy zamestnávateľovi alebo agentúre sprostredkujúcej prácu neodovzdajte svoj pas ani občiansky preukaz.
Pracovná zmluva je samozrejmosťou, obsahuje základné informácie o rozsahu práce, pracovnej pozícii a výške odmeny za prácu. Práca na čierno sa nevyplatí. Nie len, že nie ste krytí žiadnou zmluvou, neplatíte si ani žiadne odvody a tak, v prípade choroby, nemáte nárok na nemocenské dávky.
Nikdy neprijímajte pracovnú ponuku, v ktorej nie je zreteľne stanovená výška mzdy. Pracovná pozícia, za ktorú vám sľubujú iba ubytovanie a stravu, je podozrivá.
Nepodpisujte pracovnú zmluvu, ktorej nerozumiete alebo ktorá je písaná v jazyku, ktorému nerozumiete.
Ak sa v nej nachádza niečo, čo vám nie je jasné, ešte pred podpisom sa o danom probléme porozprávajte so zamestnávateľom alebo poverenou osobou.
Veci povedané iba medzi štyrmi očami nemajú žiadnu právnu váhu a zvyčajne sa na ne rýchlo zabúda. Preto sa na povedané nespoliehajte.
Podmienky práce musia byť vždy jasne popísané v zmluve. Obsah zmluvy je veľmi dôležitý a musí podliehať Zákonníku práce.
Neseriózneho zamestnávateľa rozoznáte na prvom stretnutí pomerne ťažko. Existujú však niektoré varovné signály. Ak máte akékoľvek podozrenie, je lepšie hneď odmietnuť pracovnú ponuku ako neskôr riešiť nepríjemné následky.
Varovné signály:
Ak máte akékoľvek pochybnosti o pracovnej ponuke, alebo podozrenie, že s vami zamestnávateľ nezaobchádza podľa zákona, neváhajte sa poradiť s odborníkmi z mimovládnej organizácie International Organisation for Migration (IOM) alebo Human Rights League (HRL).
Kontakty nájdete na stránke Služby – právne poradenstvo.